kir1 1 bebek örgüleri

Kırmızı kazağın büyük halini görmek için resime tıklayınız

ARKA
Ön tarafın ölçülerinde düz örelim.
KOLLAR
34 ilmekle başlayalım. 15 ilmek ters,4 düz, 15 ters kuralım. Ortadaki 4 ilmeği 8 sırada 1 saç örgüsü buralım. 47 sıra örüp yanlardan 3′er koltuk altı keselim. 1,1,1 19 sıra keserek örelim. Kalan 8 ilmeği 5 cm örelim. Son 2 sıra haraşo örüp keselim. Parçaları birleştirelim.
44 ilmekle başlayıp şekildeki gibi ilmekleri ayıralım. 6 sıra örüp 4 ters ördükten sonra 2 düz ilmeğin birini çapraz sağ şişe alıp, sol şişe takarak örelim. 4 ters ördükten sonra 4 düz ilmeğin 2’sini çapraz sağa alarak örelim. 4 ters ördükten sonra ortadaki 8 düz ilmeğin 4 ilmeğini normal saç örgüsü gibi kaydıralım. Diğer 4 ilmeğin 2 ilmeğini sola çapraz alarak örelim. Şemaya göre işlemi bitirelim. Her 8 sırada 1 saç örgülü burmaları yapalım. 47 sırada koltuk altı için yanlardan 3′er ilmek keselim, sonraki 19 sırada her sırada Ver ilmek keselim. Ortada kalan 20 ilmeği yaka olarak kesmeden 5 cm örelim. Son 2 sırayı haraşo örüp keselim.

cocuk bluz 1 bebek örgüleri

Örneklerin büyük halini görmek için resimlere tıklayınız

Örgü
Robayı ayırdıktan sonra düz örgüye geçip 2 sıra kahverengiden haraşo örüp arada 7 sıra düz örelim. 2 sıra kahverengi haraşo örelim 2 sıra portakal rengi düz, 2 sıra kahve, 4 sıra haki düz, 2 sıra kahve düz, 2 sıra portakal düz, 2 sıra kahve düz, 2 sıra akıllı ipten düz, 2 sıra kahve haraşo ile çubuklar örelim. Akıllı ipe geçip istediğimiz renkleri seçip aynı renge denk gelen yerleri düğmeleyerek düğümler örgünün önünde kalacak şekilde 11 sıra örelim. 10 sıra lastikle (kahve) önü bitirelim. Düğüm attığımız örgünün önünden sarkacak ipleri örerek saçak yapalım.
Yakadan bütün örülecek kazak:
Örgü içinde kullanılan portakal, haki renkleri, kullandığımız akıllı iplikle örebiliriz. Akıllı ipten beğendiğimiz rengi aynı renk yanyana gelecek şekilde farklı renkleri koparmadan düğümler atıp, tek renk elde ederek örelim. Düğümlü farklı renk ipler, saçak şeklinde örgünün önünden sarksın.
ÖN
Yakadan 45 ilmek 1 ters 2 düz başlayalım. 9 sıra örüp 5 kenar ilmeği lastik örelim. 3 düz 1 ters örneği kurup 5 kenar lastik ilmeğiyle sırayı bitirelim. Düzleri düz, ters ilmekleri sağından ve solundan 1 ‘er ilmek arttırarak 6 sıra örelim. Düz ilmeklerin yanında ters ilmekler 12 olunca toplam 155 ilmek olacaktır. 28. sırada 155 ilmeği 33′er kollara, 51 öne, 42 ilmek arkaya ayıralım.
ARKA
Robadan sonra 3′er ilmek yanlardan arttırıp 5 sıra düz örelim. Kahverengi ile 2 sıra haraşo, 6 sıra akıllı ipten sonra 2 sıra kahverengi ile 2 sıra haraşo örelim. 32 sıra akıllı ipten düz örelim. 10 sıra 1 ters 1 düz lastikle örgüyü bitirelim.
KOLLAR
33 ilmeği yanlardan 3′er ilmek arttıralım.
42 arkaa

sus1 1 bebek örgüleri

Örneğin büyük halini görmek için resime tıklayınız

3 ilmek kol için düz, şişe ip dolayıp, 1 ilmek düz, şişe ip dolayıp 5 ilmek ön için düz örneği kuralım. Her sırada deliklerin ortasındaki 1 düz ilmeğin sağından ve solundan ip dolayarak ilmek artıralım. 12 delik oluşunca bedeni kollardan ve arkadan ayıralım. Ön parçaları ayırdıktan sonra 5 ilmek koltuk altından arka parçanın ve kolların iki yanından 5′er ilmek arttırarak ayrı ayrı parçaları yukarıdaki ölçülere göre örüp, 3 sıra haraşo ile bitirelim.
YAKA VE MONTAJ
46 ilmek yakadan ilmek alaıp 15 sıra örüp 3 sıra haraşoyla yakayı bitirelim. Tığ ile sık iğne parçaları bideştirelim. Çoban dikişi (ilik işi) ile ön bedeni işleyelim ve hırkamızı süsleyelim.

alıntı